Přijdou dva roky, jaké si nepamatujeme. Zůstal už jen špatný a ještě horší scénář

Dobré zprávy už dávno došly. Guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír otevřel těmito slovy tiskovou konferenci, na které představil dva scénáře budoucího ekonomického vývoje na Slovensku.

V podstatě nám zůstal už jen špatný a ještě horší scénář, který bude záviset především na intenzitě konfliktu na Ukrajině. V krátké době je to už druhá prognóza na následující roky od našich státních analytiků, ve kterých chtěli odhalit, jak se bude na Slovensku nejbližší období žít. Tu první představili začátkem týdne ekonomové z Matovičova ministerstva.

Válka na Ukrajině přináší nižší růst ekonomiky, vyšší inflaci, ale hlavně obrovskou nejistotu. To jsou hlavní závěry ekonomů z centrální banky. V této situaci nepřicházejí při své předpovědi s pevnými čísly, ale s různými scénáři dalšího ekonomického vývoje. První je válečný, druhý dramatický válečný a třetí scénář je bez války. V něm chtěli veřejnosti ukázat, jak se mohla ekonomická situace vyvíjet, kdyby nenastala válka na Ukrajině.

Běžné občany však ještě více může trápit skutečnost, že poprvé za více než dekádu nebudou jejich platy stačit na rostoucí ceny zboží a služeb. Jinak řečeno, nastává situace, kdy účty za energie, jídlo či jiné výdaje rostou rychleji v porovnání s růstem platů Slováků. Několik pandemických vln během dvou let a hned za ní agrese Ruska na Ukrajině si tak vyberou daň v podobě snížení životní úrovně na Slovensku. V praxi to znamená, že už letos a v tom následujícím lidé reálně zhubnou.

Guvernér NBS Peter Kažimír: Předpokládáme inflaci 8 až 14 % pro příští roky

„Předpokládáme, že průměrná inflace na Slovensku se letos bude pohybovat na úrovni 8 procent. V dalším roce 2023 předpokládáme další růst inflace, podle toho, jaký scénář se naplní, na úrovni 10 až 14 procent,“ vyčíslil Kažimír s tím, že takový nárůst cen bude znamenat i pokles reálných mezd na Slovensku.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články