Co jsou bicí nástroje a jakou funkci vlastně mají


Bicí nástroje tvoří obsáhlou skupinu hudebních nástrojů. Pravděpodobně se jedná o nástroje i vůbec nejstarší. Jak se bicí nástroje rozdělují?

Co jsou bicí nástroje

Termínem bicí nebo bicí nástroje označujeme jednoduše všechny hudební nástroje, které zvuk vydávají po švihnutí, úderu, otřesu nebo jiném dotyku.

Někteří autoři tak pracují s jednoduchým rozčleněním na dvě základní kategorie:

  • blanozvučné
  • samozvučné

Zvláštní zmínku si zaslouží elektrické hudební nástroje. Ty přineslo 20. století. Specifické jsou tím, že tón u nich vůbec poprvé nevzniká za pomoci fyzických vibrací jednotlivých částí těla nástroje. V případě elektronického bicí se zvuk netvoří rozechvěním blány bubnu, ale přičiněním elektronických obvodů.

Značnou výhodou elektrických nástrojů je mnohem širší paleta zvuků a zvukových efektů i možnost cvičit potichu díky připojeným sluchátkům.

Bicí souprava versus perkuse

Stejně tak můžeme při definování bicích nástrojů pracovat s jednoduchým rozlišením na:

  • bicí soupravu
  • perkuse

Do klasické bicí soupravy patří basový buben, malý buben, přechody, kotle a činely. Vedle toho pak odlišujeme perkusové hudební nástroje, kam patří mimo jiné tamburína, triangl, xylofon, ale například i kastaněty a řada dalších vesměs jednoduchých instrumentů.

Toto prosté členění na bicí soupravu a perkuse bývá mnohými prameny reflektováno jako nepřesné. Pokud bychom totiž důsledně odstínili význam slova perkuse neboli poklep, museli bychom uznat, že všechny bicí nástroje lze zastřešit synonymním termínem perkuse.

Proč zrovna bicí nástroje

Zajímavé je, že téměř každá země, oblast nebo národ má své vlastní bicí nástroje. Ty tvoří součást prakticky všech hudebních stylů. Důležité jsou zejména z hlediska rytmiky.

A byť si to mnoho rodičů nemusí myslet, neboť bicí nevyhlíží jako vysloveně praktický dárek pro potomka, vyplatí se tento typ nástrojů určitě dát do rukou dokonce i dětem. Pomůže jim totiž při tréninku motoriky a koordinace pohybů.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články