Německo se připravuje na možné narušení dodávek ruského plynu.

Vyhlásilo první stupeň nouzového stavu

Důvodem je, že Moskva požaduje platby v rublech.

Terminál plynovodu Nord Stream 2 v Lubbinu na severu Německa.
Německo se připravuje na možné narušení dodávek ruského plynu. Důvodem je, že Moskva požaduje platby v rublech. Berlín proto vyhlásil první ze tří varovných stupňů nouzového plánu a informoval o tom i Evropskou komisi. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck vyzval spotřebitele, aby šetřili. Německo bude podle nebe připraveno na případné výpadky dodávek. Dodal, že Berlín nebude akceptovat žádné porušení kontraktů, tedy že odmítá platit v rublech.

Německo má podle Habecka aktuálně dostatek plynu a pečlivě sleduje tok dodávek. „Musíme však zvýšit nouzová opatření, abychom byli připraveni na eskalaci ze strany Ruska. Prohlášení včasného varování znamená, že zasedá krizový štáb.“

Členy krizového štábu jsou představitelé ministerstva hospodářství, německého síťového regulátora a provozovatelů distribučních sítí. Krizový štáb může v případě potřeby přijmout další opatření ke zvýšení bezpečnosti dodávek.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden nařídil státnímu koncernu Gazprom, aby platby za export plynu do Evropy začal přijímat v rublech. Tento požadavek opakují i ​​další ruští představitelé. Evropská unie (EU) podobně jako skupina G7 požadavek Moskvy týkající se plateb za plyn v rublech odmítly a považují ho za porušení dodavatelských smluv.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články