Dovoz ruské ropy Polsko zcela ukončí do závěru letošního roku

Polsko podnikne kroky k úplnému ukončení dovozu ruské ropy do konce letošního roku. Řekl to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Země přitom podle jeho slov již dosud ve velkém rozsahu zredukovala svoji závislost na ropě z Ruska.

Morawiecki na tiskové konferenci uvedl, že jeho země odstartovala nejradikálnější plán v rámci Evropské unie na zbavení se závislosti na ruských energetických zdrojích. V úterý Polsko zakázalo dovoz ruského uhlí a předseda polské vlády konstatoval, že dovoz ruského plynu podle jeho očekávání Varšava zastaví v květnu.

Polsko vyzývá ostatní země unie, aby také zredukovaly dovoz paliv z Ruska. Tvrdí, že peníze za export ropy a plynu jsou motorem ruské válečné mašinérie a to by mělo být zastaveno. Morawiecki vyzval Evropskou komisi, aby zavedla daň na všechny uhlovodíky dovážené z Ruska, aby byl obchod „spravedlivý“.

Polsko výrazně pokročilo vpřed při rušení závislosti na ruském plynu. Ve městě Swinoujscie u Baltského moře vybudovalo terminál na zkapalněný zemní plyn a nyní ho rozšiřuje. Přijímá tam plyn z Kataru, USA, Norska a od jiných exportérů. Koncem letošního roku má země otevřít nový plynovod z Norska přes Baltské moře.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články