Imperáta: okrasná tráva, která zapůsobí na každého

Ohnivými špičkami listy vzpřímeně seřazenými do kompaktní trsovité formace prostě musí počínaje červnem, ale zejména po prázdninách upoutat zrak. Zapůsobí bez ohledu na to, jakou roli dekorační trávě imperátu válcovité přisoudíte v rámci koncepce své zahrady. Mimořádně pěkně však vynikne v kombinaci s bordó škumpou vlasatou.

Přirozeným domů extravagantně zářivé imperáty válcovité (Imperata cylindrica) je Japonsko. Vyskytuje se však iv Číně a na Korejském poloostrově. Bez vážnějších výhrad snáší středoevropské klima, akorát na zimu potřebuje trochu ochrany. Populární kultivar Red Baron dorůstá výšky 40 centimetrů při srovnatelné šířce. Na čtvereční metr je třeba maximálně deset předpěstovaných kusů, což znamená investici kolem 50 eur při poloviční velikosti oproti budoucí konečné.

Na pozadí z bílých kamínků
Imperáta válcovitá se uplatní uprostřed trvalkového záhonu, ale také jako podsadba dřevin, lem rybníčků či dokonce solitéru na zápraží. Pochopitelně, snad nejvíc jí to svědčí v zahradě striktně orientálního stylu s pozadím v podobě drobných bílých kamínků. Imperáta válcovitá preferuje slunečné a zároveň před větrem cloněné stanoviště. Při přemírě stínu se může stát, že od léta budete marně čekat na ohňostroj: listy zůstanou svěží, ale zelené. Vyhlídky na pěstební úspěch zvyšuje kyprá a na živiny bohatá půda, do jílovité se žádá zapracovat písek. Závlahové potřeby jsou mírně nad průměrem, ale dobře usazená dokáže odolat i delšímu suchu. Ideálním obdobím pro výsadbu je jaro. Jámu vykopte jednou tak velkou, jako je kořenový bal. Dodržte vzájemný odstup alespoň 35 centimetrů.

Varianta s balkonovým nebo terasovým květináčem bude průchozí pouze v případě, že imperátu válcovité poskytnete zázemí odpovídající jejím až metrovým kořenům, čili vysokou úzkou nádobu. Když se kořeny objeví nad povrchem, nastal čas přesadit raritku do objemnějšího květináče. Při této proceduře odstraňte staré a odumřelé části. I při takovém typu pěstování je rostlina značně žíznivá, dejte však pozor na případné podmáčení. O klasickou prevenci se postará spodní odtokový otvor a drenážní vrstva oddělená od samotného substrátu tenkým rounem.

Nezapomeňte na rukavice i brýle
Atraktivní červená barva přetrvá do pokročilého podzimu a listy jsou také důležitým prvkem ochrany před mrazy, proto imperátu válcovitou upravujte až brzy na jaře. Vzhledem k ostrým hranám listů použijte rukavice a pro jistotu si založte brýle před tím, než se poprvé sehnete. Řežte přibližně deset centimetrů nad zemí a ne jednotlivě: stonky sevřete do dlaně, pro snazší manipulaci je můžete i svázat. Dejte pozor, abyste nepoškodili nové výhonky. Po zákroku jednorázově obohaťte půdu kompostem, jindy to nemusíte dělat. Množení se děje dělením i řízky. Na volně rostoucí imperátu válcovitou přihrňte před zimou zdravými odřezky dřevin nebo listím. Květinovou vzhledem k její zvýšené zimomravosti přemístěte do interiéru.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články