Je vzduchovka nebezpečná a na co si při manipulaci s ní dát pozor?

Když se řekne vzduchovka, většina lidí si vybaví pušku, kterou je možné si koupit bez zbrojního průkazu. Na stlačený vzduch ale mohou fungovat nejen pušky, ale i pistole. Vzduchové pušky i pistole mohou být velmi výkonné a mohou mít vysokou úsťovou energii. Při nesprávném použití mohou způsobit vážné zranění nebo dokonce smrt. Proto je třeba se vzduchovkami zacházet se stejným respektem jako s jakýmkoli jiným druhem střelné zbraně.

Jak zacházet se vzduchovkou?

Se vzduchovými zbraněmi byste měli vždy zacházet opatrně a s ohledem na jejich sílu. Při střelbě používejte ochranu očí, vždy je mějte namířené bezpečným směrem a nikdy s nimi nemiřte na jinou osobu nebo zvíře, které nemáte v úmyslu zastřelit. Se vzduchovými zbraněmi vždy zacházejte, jako by byly nabité a připravené ke střelbě, i když víte, že je nábojová komora prázdná. Vzduchové zbraně také skladujte bezpečně a mimo dosah malých dětí a jiných nepovolaných osob. A proč vlastně tato všechna opatření, když jde „jen“ o vzduchovku?

Se vzduchovkou můžete i zabít

Pokud střela ze vzduchovky zasáhne nechráněné oko, může způsobit trvalou ztrátu zraku. A když se vám podaří dokonce náhodně zasáhnout krční tepnu, může být tato rána smrtelná. Střela ze vzduchovky s vysokou energií výstřelu navíc může proniknout zdí, zvlášť, pokud je ze sádrokartonu, a zranit osoby v jiných místnostech, proto byste nikdy neměli střílet ze vzduchových pušek v interiéru. Střela vypuštěná ze vzduchovky se může pohybovat rychlostí až 300 metrů za sekundu. Proto by se vzduchové zbraně neměly podceňovat.

Na pořízení vzduchovky nepotřebujete zbrojní průkaz

To je dobrá zpráva. Ta špatná je, že díky tomu si vzduchovku může koupit kde kdo. Dokonce i ten, kdo to s ní vůbec neumí a může ublížit sobě nebo okolí. Ještě předtím, než novou zbraň vezmete do ruky, si zjistěte, jak vzduchovku zaměřit a jak s ní střílet, aby bylo vše bezpečné. Existují i vzduchovky s puškohledem, který funguje podobně jako u běžných střelných zbraní. Proto mohou vzduchovky sloužit také jako tréninkové zbraně před přechodem na silnější kusy, k jejichž držení už je potřeba zbrojní průkaz.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články