Reforma důchodů? Nese zlepšení, ale i pokusy na lidech, hodnotí ekonom

Koalice dostala na stůl čerstvé vydání velké důchodové reformy ministra práce Milana Krajniaka (Jsme rodina). Mezi prvními ho viděl odborník na investice a důchody Jana Šebo, který zároveň působí jako projektový manažer a ekonom ve slovenském týmu Plánu obnovy. Deník Pravda si s ním povídal, co reforma přinese.

odborník na investice a důchody Jána Šebo, projektový manažer a ekonom ve slovenském týmu Plánu obnovy
Změny, které novela zákona o důchodovém systému přináší, jsou jednou z podmínek pro získání půl miliardy eur z evropského Plánu obnovy. Jak bude reforma vypadat?

„Opětovně máme na stole ty zásadní změny, které mají přinést řešení, abychom náš důchodový systém udělali důvěryhodnějším a udržitelnějším. První, největší změnou, je navázání důchodového věku na střední délku dožití,“ říká Šebo.

I nyní se totiž sice důchodový věk zvyšuje, ale nově nezastane na 64. roce, ale, v případě, že se budu dožívat více, se i věk odchodu bude posouvat.

Podívejte se na krátký teaser pro rozhovor:

Druhou změnou je to, že do důchodu budeme moci odcházet i předčasně, tedy po 40 odpracovaných letech. Nyní je to možné tak, že takovému důchodci je snižována předčasná starobní penze o 0,5 procenta za každých 30 dní od oficiálního dosažení důchodového věku.

\“Novinka přinese to, že pokud odpracujete 40 let, nebude vám snižován o půl procenta, ale pouze o přibližně 0,3 procenta za každý měsíc,\“ dodává ekonom.

Třetí změna zasáhne spoření ve II. pilíři. „Lidem pomůžeme a přednastavíme spořivou strategii ať už pro nově vstupující, nebo stávající střadatele. A samozřejmě také splníme závazek automatického vstupu, protože první a druhý pilíř jsou společně absolutním základem celého důchodového zabezpečení na Slovensku,“ říká Šebo.

V rozhovoru přišla řeč i na kontroverzní rodičovský bonus. Opatření, které Krajniak nacenil na půl miliardy ze státní kasy jen v prvním roce od spuštění, už narazilo na kritiku ekonomů i šéfa resortu financí Igora Matoviče, který ho označil za příliš drahé.

Podle Šeba jde víc o experiment na lidech, než reformu. „Dříve si hraje s myšlenkou, jak jinak přerozdělit důchody a platby mezi příjemci a přispěvateli do systému,“ míní.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články