Dešťová voda je pro zahradu požehnáním, pod některé střechy však sud nepatří

Hodně hobby zahrádkářů raději ani nechce vidět účty za vstupy. Elektřinu lze přitom vyřešit solárním panelem, topení vrstvou oblečení navíc a důkladnější izolací chatky, voda zachytáváním srážek. Věděli jste, že jeden ar trávníku vypije za sezónu užitkovou vodu v hodnotě přibližně sto eur?

Zavlažování zahrady dešťovou vodou je ekonomické i ekologické. Kromě investice do nádoby určené právě k tomuto účelu vás už nebude nic stát. Navíc životnímu prostředí prospějete neplýtváním pitnou vodou a nerušivým využíváním přirozeného cyklu. Změnu ocení i vaše vegetace. Vápník totiž bude dostávat pouze v množství, které jí určíte případným obohacováním jinými metodami, než je zalévání „tvrdou“ chemicky upravovanou kohoutkovou vodou. Některé rostliny včetně pokojíků to přímo vyžadují a vápník obsahuje i studňová voda. Pozor: nepoužívejte vodu zachycenou ze střechy s azbestem, eternitem nebo asfaltem. U starší plechové pokrývky se zase mohou uvolňovat částečky nátěru.

Moderní nádoby nekazí dojem
Pod pojmem sud k zachytávání dešťové vody si dnes již zdaleka nepředstavujte železnými obručemi postahované oblé fošny bez poklopu. Komerční verze jsou k dispozici v široké škále materiálů, objemů, tvarů i barev. Určitě si již při minimu námahy naleznete artikl přesně vyhovující vaší výměře i estetickým nárokům. Některé jsou dokonce koncipovány jako dekorativní prvek, při kterém pomalu ani na druhý pohled nezjistíte jejich hlavní poslání. Zejména pokud vrchní část pořizuje funkční integrovaný květináč a povrchová úprava je citlivou imitací kamene nebo dřeva.

S pojistkou proti přeplnění
Moderní nádoby na retenci dešťové vody ze střechy fungují na principu napojení sběrače na vertikální okapový svod. Následná distribuce se děje přes spodní výpustný ventil s těsněním a vyměnitelnými chromovými nebo mosaznými bateriemi. Takové sudy se většinou vyrábějí ze stoprocentně recyklovatelného, ​​snadno udržovatelného, ​​UV rezistentního, opticky nerušivého a barevně stabilního plastu (nejčastěji polypropylen) odolného proti plísním i povětrnostním vlivům včetně mrazu. Systém zahrnuje kotvící prvky jako ochranu před silným větrem a kromě toho pojistku proti přeplnění. Na zimu s jejím specifickým režimem vzhledem k pevnému skupenství vody lze provoz nádoby odstavit.

Příslušenství bývá standardem
Objem v rozpětí 200 – 300 litrů při hmotnosti prázdného zařízení pouhých 10 kilogramů dostanete orientačně pod dvě stě eur. Na trhu jsou však i kapacitně podobné nízkorozpočtovější modely již za 60 – 70 eur, respektive na opačné straně cenového spektra nad 450 eur. Při uvedeném objemu počítejte o rozměrech 60 × 60 × 130 centimetrů, přičemž nejdelší strana je výšková. K dokoupitelnému příslušenství patří zavlažovací hadice s vlastním kohoutkem.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články