Najděte svůj styl: Pasuje k vám užitková nebo dekorativní zahrada?

Zahrada nerušivě sladěná s okolím v duchu trendu ekologického pěstování, respektování životního prostředí a trvalé udržitelnosti? Nebo formální a cíleně směřovaná k moderní eleganci? A co takhle hravě tematická? Pro jednotlivé typy platí několik pravidel a doporučení.

V zahradě přírodního druhu se klade důraz na přirozený růst vegetace a co nejpestřejší paletu flóry. Může to být louka oblažující pohled, ovocný sad, bujná skalka, ale také vydatný zdroj zeleniny a bylinek během celé sezóny. Základem je vegetace příznačná pro daný region. Naturálně pojatý pozemek je pozvánkou pro ptáky, včely, motýly. Odpovídající jsou také akcenty a doplňky: dřevěné sezení, popínavkami pohlcený altán, jezírko plné života.

Když je důraz na praktické stránce
Kompromisem na půli cesty od téměř úplné bezzásahovosti ke stylizovanému konceptu jsou útulná zázemí s větším důrazem na užitkovost – zejména u zahrad hned za domem. Netýká se to jen zastoupení půdy poseté a osázené plodinami, ale i přítomnosti prvků, jako jsou pískoviště, prolézačky, houpačky. Ve vyloženě pragmatické zahradě najdete velké zátěžové trávníky, záhony pokryté fóliemi a ze stejného důvodu převahu rostlin s mělkými kořeny k redukci zaplevelení. Ke snadné obslužnosti přispívají i pomalu rostoucí ovocné keře, vyvýšené záhony, plastový nábytek.

Ratan, geometrie a plány
Protiváhu přírodních a praktických zahrad, která se někomu může jevit jako příliš umělá a jiného zase fascinovat právě uspořádaností, tvoří ty architektonicky precizně naplánované. Mobiliář v takovém případě nejčastěji řeší ratanový nábytek na záměrně předimenzovaných stupňovitých terasových plochách. Zeleň je podělena do geometrických zón ohraničených kamínkovými cestičkami a prostřídaných „jalovými“ teritoriami s třemi exotických trav či extravagantními solitéry v designových květináčích.

Funkčnost ustupuje dekorativnosti
Pravidelným ořezem krocené živé ploty sahají ve stylizované zahradě do výšky pasu a okrasný trávník působí jako z tenisového Wimbledonu. Nechybí svítidla, sošky, fontánky. Jednoduše, funkčnost přiznaně ustupuje dekorativnosti. Podílí se na tom i monochromatické či uniformně vysoké květenství zkombinované se vždyzelenými dřevinami. Exotické rostliny se nacházejí ve volnosti nebo v zimní zahradě nabízející od jara do podzimu plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem.

Tematickou zahradu budujete léta
U tematické zahrady vycházejte z konkrétního prostředí a zejména svého naturelu. Ke garden párty u asertivního manažera se sotva hodí rustikální styl. Oblíbenými variantami jsou asijská, středomořská, tyrolská, skandinávská či prériová zahrada. Neprávem opomíjenou alternativní je zaměření na určitou vegetaci: růže, palmy, kaktusy. Předem berte na vědomí, že průnik témat je minimální: když si už zvolíte jednu z nich, podřiďte jí i detaily. Jinak vaše úsilí spíše vzbudí rozpaky. Myslete i na to, že tematickou zahradu budete vzhledem k postupnému růstu zeleně budovat roky.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články