Rusko platby za plyn v rublech nestihne zrealizovat. Ultimátum pro Gazprom brzy vyprší

Rusko nebude požadovat, aby odběratelé již v těchto dnech platili za dodávky plynu v rublech. Uvedl to ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že proces změny platby na rublu bude postupný. Zároveň naznačil, že Rusko by mělo začít pracovat na myšlence rozšířit seznam exportovaných produktů, za které bude požadovat platbu v ruské měně. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin reagující na sankce západních států vůči Rusku za útok na Ukrajinu minulý týden uvedl, že Moskva bude od „nepřátelských“ států žádat platby za dodávky plynu v rublech. Plynárenský koncern Gazprom, vláda a centrální banka dostaly čas do čtvrtka 31. března, aby přišli s návrhy, jak změnu provést.

Na otázku médií, zda s platbami v rublech ve čtvrtek začne, však Peskov uvedl, že „určitě ne“. Dodal, že platby a dodávky jsou časově náročné. \“Z technologického hlediska půjde o delší proces,\“ řekl Peskov.

Zároveň však nevyloučil, že časem by Rusko mohlo požadovat platby v rublech i za další komodity. Reagoval tak na návrh předsedy Státní dumy Vjačeslava Volodina, podle kterého by bylo vhodné začít postupně účtovat v rublech vývoz téměř všech energií a komodit. Rusko by podle něj mohlo takto vyvážet i ropu, uhlí, kovy, dřevo, umělá hnojiva, obilí, potravinářský olej či jiné komodity.

Na otázku médií v souvislosti s vyjádřeními Volodina Peskov řekl, že „na tomto nápadu by se určitě mělo popracovat“. Dodal, že platby v rublech za klíčové ruské exporty budou „jak v zájmu Ruska, tak v zájmu ruských obchodních partnerů“. Západní země s tím ale nesouhlasí. Již v souvislosti s plynem evropské země, které jsou na dodávkách z Ruska silně závislé, uvedly, že případná změna plateb na rublu by znamenala porušení dodavatelských smluv.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články