Popínavky zkrášlí a zahustí plot

K ohraničení pozemku a posílení bezpečnosti je plot ve většině případů nezbytností, ačkoli existují i ​​řešení v podobě bariér čistě z vegetace, ba dokonce volnomyšlenkářský přístup zcela bez pevných překážek. Když se rozhodnete pro mechanické i vizuální polstrování průhledného plotu zelení, nasnadě je několik možností.

Popínavé rostliny si bez ohledu na způsob svého uchycování vyžadují oporu. Právě prostřednictvím plotu jim ji poskytnete a ony recipročně splní estetickou i krycí funkci. Pravda, některé popínavky jsou natolik výbojné nebo robustní, že se nehodí na subtilní bariéry: kompletní rod paviničů lidově nazývaných divoké hrozny (Parthenocissus – například pětilistý, neboli quinquefolia), až metr za týden nabírající stavikrev baldčuánch proslulý chmel obyčejný (Humulus lupulus) nebo nádherně v lilavých třásních kvetoucí fakt těžkotonážní vistárie japonská (Wisteria floribunda). Bez výjimky potřebují přiměřeně odolnou konstrukci.

Tahavé růže vykouzlí romantiku
U plotů od úrovně pasu po výšku očí se zpod kontroly nevymání kapucínka, srdcovka, plamínek a zejména vika plotní (Vicia sepium), která má předurčení přímo ve jménu. Oblíbenou samostatnou kategorií jsou táhlé růže, které hned nastolí romantickou atmosféru a můžete si dle svého vkusu as přihlédnutím k celkovému stylu prostředí (počínaje samotným plotem) zvolit z nesčetného množství barev, velikostí, tvarů i hustot květenství.

Pokud je pro vás určujícím parametrem výrazná barva, sáhněte například po tunbergii křídlaté (Thunbergia alata). Tato „černooká Zuzana“ se nejčastěji vysazuje ve světle oranžové verzi. I při bílé či žluté je však poznávacím znamením výrazný tmavý terč. Velkokvětá povojnice tříbarevná (Ipomoea tricolor, na ilustrační fotografii), kterou poeticky označují za oslavu rána, zase nabízí především nebeskou nebo královskou modrou se žlutým středem a sytě zelené listy ve tvaru srdce. Seženete však také harmonickou směs bílých, růžových a bordových květů. Nuže a hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) vynikne myriádami červených, žlutých nebo oranžových bobulí.

Dřeviny vytvoří přirozenou clonu
Alternativou je nepřímé zazelenění plotu výsadbou v jeho bezprostřední blízkosti: přitáhne zrak a vytvoří přirozenou clonu. Výběr rostlin, převážně keřů, se odvíjí od podmínek na daném stanovišti a výšky plotu. Výhody dřevin vesměs spočívají v tom, že rychle rostou a dobře se krotí ořezem. Dráč se vyšvihne do 80 cm a kvete žlutě. V tomto barevném spektru vyniká také téměř třímetrová zlatka prostřední. Budleje se pohybuje mezi metrem a dvěma, na výběr jsou bílé, žluté, fialové i růžové květy. Vzrůst 1,5 – 2 metru očekávejte od tavolníku, který má – stejně jako ještě mohutnější pajasmín věncový – bílé květy.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články